Musk przyleciał do Polski w niedzielę wieczorem, ok. godz. 21. Samolot, którym podróżował, wylądował na lotnisku w Balicach pod Krakowem. W poniedziałek rano Musk spotkał się z przedstawicielami EJA, aby omówić szczegóły swojego udziału w sympozjum.

Zadośćuczynienie za głupi wpis?

Sympozjum EJA odbędzie się w Krakowie w poniedziałek i wtorek. Musk weźmie udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro na temat antysemityzmu w internecie. Dyskusja odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

Reklama

Wtorek będzie dniem wizyty w Auschwitz-Birkenau. Musk zamierza wziąć udział w ceremonii upamiętniającej ofiary Holokaustu. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym miejscu.

W 2023 roku Musk zgodził się z anonimowym użytkownikiem platformy X, który twierdził, że społeczności żydowskie promują "nienawiść przeciwko białym" i odpowiadają za sprowadzanie "hord mniejszości, które zalewają kraj". Wypowiedź Muska spotkała się z potępieniem ze strony wielu środowisk, w tym Białego Domu. Musk później przeprosił za swoje słowa, nazywając je "jedną z najgłupszych rzeczy", jakie zrobił.

Spotkanie na szczycie

Musk ma również zaplanowane spotkanie z Lechem Wałęsą, byłym prezydentem Polski. Temat rozmowy nie jest znany, ale spotkanie ma mieć wymiar przede wszystkim symboliczny. Wałęsa jest znany z działalności na rzecz praw człowieka i walki z antysemityzmem.

Wizyta Muska w Polsce jest wydarzeniem o dużym znaczeniu międzynarodowym. Musk jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych osób na świecie. Jego wizyta w Auschwitz-Birkenau może być ważną okazją do przypomnienia o Holokauście i walki z antysemityzmem.