Całkowita wartość limitów zabezpieczonych przez BGK może wynieść 14,4 mld zł, a udzielonych gwarancji 11,5 mld zł.

"Jest to rozwiązanie wspierające przede wszystkim płynność przedsiębiorstw. Dzięki temu możemy wesprzeć polskie firmy" - powiedziała prezes BGK.

Program jest dostępny dla przedsiębiorców ze wszystkich branż bez względu na wielkość prowadzonej działalności. Ułatwi dostęp do faktoringu firmom, których sytuacja finansowa z powodu pandemii pogorszyła się.

Oferta gwarancji faktoringowych jest jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców. Ma ograniczyć negatywne skutki pandemiii COVID-19.

Jak dodał, obecny na konferencji prasowej Mateusz Olszak, dyrektor biura rozwoju i sprzedaży BGK, dzięki programowi z faktoringu będą mogły skorzystać firmy, które nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem lub ich sytuacja ekonomiczna nie pozwala na uzyskanie limitu faktoringowego.

Reklama

"Dzięki gwarancjom BGK faktorzy mogą zapewnić finansowanie przedsiębiorcom, którzy bez naszej gwarancji nie uzyskaliby finansowania w postaci faktoringu lub uzyskaliby je gorszych warunkach" - dodał.

W programie BGK maksymalna kwota pojedynczego limitu faktoringowego to 250 mln zł, a maksymalny okres gwarancji wynosi 24 miesiące. Prowizja za udzielenie gwarancji wyniesie od 0,25 proc. do 1,15 proc. kwoty limitu, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i terminu ważności gwarancji.

Według BGK program gwarancji faktoringowych jest pierwszym tego typu w Unii Europejskiej.