"Przewidujemy, że kredyty mieszkaniowe złotowe w tym roku będą rosły w tempie dwucyfrowym, z kolei kredyty konsumpcyjne będą rosły w takim wysokim, jednocyfrowym tempie" - powiedział wiceprezes PKO BP ds. finansowych Rafał Kozłowski podczas konferencji prasowej.

Bank podał dziś, że nowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniosła 2,8 mld zł w I kw., zaś sprzedaż kredytów konsumpcyjnych wyniosła 3,2 mld zł.

Reklama

Wolumen kredytów konsumpcyjnych wyniósł 30,6 mld zł na koniec I kw., wolumen kredytów mieszkaniowych w walucie lokalnej wyniósł 94,4 mld zł, zaś kredytów mieszkaniowych FX - 17,7 mld zł.

W lutym bank zwiększył dostępność kredytów hipotecznych poprzez powiększenie parametru LTV do 90%, co przełożyło się na dodatkowy wzrost sprzedaży kredytów.

"W lutym podejmowaliśmy pierwszą decyzję o poluzowaniu parametrów LtV, kolejne poluzowanie następowało w kwietniu. Konsekwencją tego jest dobry wzrost kredytów hipotecznych w I kwartale - to jest 8% w I kw., 2,8 mld zł sprzedanych. Szczególnie istotna jest ta dynamika w drugiej części miesiąca, kiedy już ten wzrost wniosków, które przyjmowaliśmy przekładał się już na podpisane umowy" - wyjaśnił dyrektor Szymon Wałach.

"Należy się spodziewać, że drugi kwartał będzie bardzo dobrym kwartałem" - dodał.

Jak zaznaczył, bank zanotował też wyraźną poprawę, jeśli chodzi o dosprzedaż produktów powiązanych z kredytami hipotecznymi, w szczególności ubezpieczeń.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

(ISBnews)