"W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju" – podano w piątkowym komunikacie NBP.

Bank centralny poinformował także, że pozostaje w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rynek obrotu gotówkowego w Polsce.

"Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" – wyjaśniono w komunikacie NBP.

UKNF: nie ma planów wprowadzenia limitów na wypłaty gotówki

Reklama

KNF nie ma w planach wprowadzać limitów na wypłaty gotówki - podaje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), przestrzegając przed pojawiającymi się w tej kwestii fake newsami.

We wpisie na Twitterze UKNF podkreślił, że w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie można spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych na terenie Polski, związanych m.in. z dostępnością gotówki.

"Nie daj się nabrać i sam nie podawaj dalej fałszywych informacji" - zaznaczył Urząd.

Zapewnił, że polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów. "KNF nie ma w planach wprowadzać limitów na wypłaty gotówki" - oświadczył Urząd we wpisie.