SVB specjalizował się w finansowaniu firm technologicznych z Doliny Krzemowej. Jego upadek, będący największym bankructwem w amerykańskim sektorze finansowym od kryzysu finansowego z 2008 r., wzbudził obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki.

Brytyjska filia SVB była niewielka, miała tylko nieco ponad 3 tys. klientów i dobrą kondycję finansową. W miniony weekend pojawiły się jednak obawy, że przejdą na nią problemy amerykańskiej centrali, a niektóre firmy ostrzegały, że mogą zbankrutować, jeśli ich depozyty nie zostaną zabezpieczone. To z kolei stanowiłby ryzyko dla sektora IT, który brytyjski rząd postrzega jako kluczowy dla rozwoju gospodarczego. Dlatego w wekeend trwały intensywne rozmowy o przyszłości brytyjskiego oddziału SVB między ministerstwem finansów, Bankiem Anglii i HSBC.

Prezes HSBC Noel Quinn powiedział w poniedziałek, że transakcja była "zbyt dobrą okazją, aby ją przegapić" i zapewniła, że "kryzys w jednej instytucji nie stał się kryzysem systemowym". HSBC jest największym bankiem w Europie pod względem wartości aktywów. (PAP)