Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas swojej wizyty w Opocznie odnosząc się do cen prądu przypomniała, że gospodarstwa domowe rozliczane są na podstawie taryfy "G". "Pracujemy nad takim innym rodzajem przyznawania taryf, żeby móc zablokować podwyżki na prąd" - powiedziała.

Minister zapewniła, że z nowymi rozwiązaniami w tej sprawie, resort zdąży przed grudniowym procesem taryfowym. "Na pewno z tym rozwiązaniem zdążymy tak żeby od stycznia, przy tych nowych taryfach, mogło skutecznie zadziałać i tym samym będziemy mieli objętych wszystkich indywidulanych i wrażliwych odbiorców" - dodała.

Anna Moskwa poinformowała ponadto, że ministerstwo pracuje także nad "poziomem zamrożenia taryfy (gazowej - PAP) dla tzw. kuchenkowiczów" po nowym roku. Zapewniła, że rozwiązanie w tej sprawie miałoby być wdrożone jeszcze w tym roku.

Odnosząc się do cen energii dla przedsiębiorców, szefowa MKiŚ przyznała, iż w tej kwestii "mamy bardzo związane ręce", co jest związane z przyznawaniem pomocy publicznej. "Apelowaliśmy w piątek na radzie unijnej o wprowadzenie jakiegoś mechanizmu na poziomie unijnym tak żeby szczególnie mali i średni przedsiębiorcy mogli mieć też na jakimś poziomie zablokowaną taryfę. Wstępne prace się w piątek rozpoczęły" - przekazała.

Reklama

Dodała, że Polska w tej sprawie liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej, ich poszerzenie. "Tak żeby nie było restrykcyjnych zasad i stworzenie funduszu, który mógłby nam pomóc te środki skutecznie przekazać. Jesteśmy w stanie szybko napisać ustawę i środki przekazać - z tym kłopotu nie mammy. Potrzeba jest tylko, żebyśmy działali w jasnych ramach prawnych na poziomie KE" - powiedziała minister.

Anna Moskwa mówiąc o problemach firm energochłonnych przekazała, że w tej sprawie rozwiązania przygotowywane są przez resort rozwoju i technologii. Poinformowała, że miałby powstać fundusz rekompensat dla takich przedsiębiorstw. (PAP)

autor: Michał Boroń