Szefowa MKiŚ we wpisie na Twitterze przekazała, że "za czasów rządów PO TSUE stwierdził, że Polska naruszyła prawo UE w dziedzinie jakości powietrza". "Dla nas życie i zdrowie Polaków jest priorytetem. Dlatego realizujemy i usprawniamy program +Czyste Powietrze+" - podkreśliła.

Moskwa dodała, że w ramach programu złożono do tej pory ponad 524 tys. wniosków na blisko 10 mld zł.

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. programu "Czyste Powietrze" dodał, że w ramach działań antysmogowych nie można zapomnieć także o kolejnych dwóch programach, czyli "Ciepłym Mieszkaniu" - skierowanego dla zabudowy wielorodzinnej, oraz "Stop Smog" - dedykowanego najbardziej zanieczyszczonym smogiem gminom.

Reklama

Jak poinformował w tych dwóch programach złożono wnioski na ponad 2 mld zł. To też tysiące wymienionych kopciuchów - zaznaczył Mirowski.

Wiceszef NFOŚiGW dodał, że 1,3 mln Polaków skorzystało z ulgi termomodernizacyjnej, którzy zrealizowali inwestycje termomodernizacyjne na 21,4 mld zł.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. (PAP)

Autor: Michał Boroń