Grupa energetyczna Tauron szacuje, że w tym roku blisko 3 mln jej klientów (ok. 60 proc.) zapłaci za prąd wyłącznie po cenach zamrożonych, a kolejne 2 mln skorzysta z ograniczonych cen po przekroczeniu limitów - wymaga to jednak złożenia stosownych oświadczeń.

Powinni złożyć je m.in. rolnicy, posiadacze Kart Dużej Rodziny oraz gospodarstwa domowe, w których są osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Tauron zachęca do składania oświadczeń przez internet.

Jak podała Grupa w środowym komunikacie, zastosowanie rządowej Tarczy Solidarnościowej dla ponad 5 mln klientów Taurona oznacza roczną oszczędność na rachunkach rzędu ok. 2 tys. zł.

Przedstawiciele Taurona przypomnieli, że dla gospodarstw, które nie zmieszczą się w ustawowych progach, przewidziano dodatkową pomoc. "W każdym przypadku po przekroczeniu przez gospodarstwo domowe limitu zastosowana zostanie automatycznie ograniczona ustawowo cena dla nadwyżki prądu" - podano w komunikacie.

Reklama

Ponadto, jeśli gospodarstwo domowe ograniczy zużycie prądu o ponad 10 proc. wobec roku 2022, może liczyć na 10-procentową obniżkę rachunku w roku 2024.