W piątek prezydent Duda wystąpił podczas szczytu klimatycznego COP 28 w Dubaju. Podczas wypowiedzi dla mediów po wystąpieniu podkreślił, że Polska "realizuje w tej chwili tworzenie tego nowego miksu energetycznego - poprzez zwiększanie udziału energii odnawialnej w naszym szeroko pojętym miksie, a po drugie - przez stale realizowaną w ostatnim czasie, jeszcze cały czas w ramach przygotowań, inwestycję w stworzenie w Polsce elektrowni atomowych" - powiedział.

Jak mówił, w czasie konferencji "zostanie przyjęta deklaracja o potrojeniu wielkości energii pochodzącej z atomu do 2050 roku". "Będziemy brali udział w przyjęciu tej deklaracji, to po pierwsze. Po drugie - w tej chwili w instytucjach europejskiej trwa praca nad przyjęciem przez kolejne instytucje zaliczania (...) atomu jako źródła energii zeroemisyjnego. To bardzo ważne dla polityki klimatycznej na przyszłość, to klimatycznie czysta energia" - powiedział Duda, wskazując także m.in. na stabilność dostawa energii z atomu.

Prezydent podkreślił, że tego typu stabilna energia jest niezbędna w dużym i uprzemysłowionym kraju, jakim jest Polska - "także dla realizacji naszych zobowiązań europejskich i światowych wynikających z konieczności realizowania polityki klimatycznej". "To są tematy bardzo ważne; oczywiście dyskusja trwa też nad odnawialnymi źródłami energii, zwiększaniem ich liczby" - mówił.

Prezydent został też spytany o udział Polski w ustanowionym na szczycie w Dubaju funduszu dla państw dotkniętych klęskami żywiołowymi. "Jeszcze nie deklarowaliśmy wpłat na ten fundusz, te dyskusje trwają - on się właśnie otworzył, w związku z powyższym z całą pewnością będziemy się jako Polska, jako kraj członkowski ONZ, kraj aktywnie uczestniczący w tej proklimatycznej polityce (...) na pewno się włączać" - zapowiedział prezydent.

Reklama

W piątek w Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, rozpoczęła się 28. konferencji sygnatariuszy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (zwana w skrócie COP28). Odbywające się corocznie od 1995 r. konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki mającej na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i dostosowanie się do skutków związanych ze zmianami klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia. (PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Aleksandra Rebielińska