Gazeta zwraca uwagę, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to sposób opodatkowania, który od 2021 r. stał się dostępny dla szerokiego grona przedsiębiorców. "W przyszłym roku może być jeszcze popularniejszy. Wielu podatników już teraz zapowiada przejście na ryczałt w obawie przed zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu" - czytamy.

Zdaniem cytowanej w dzienniku Agaty Malickiej, współwłaścicielki biura rachunkowego, ta forma rozliczenia ma wiele zalet. "Podatek płaci się od przychodów, bez odliczenia kosztów. Nie ma więc ryzyka zakwestionowania tych kosztów przez fiskusa. Plusem jest też uproszczona księgowość, z którą przedsiębiorca może sam sobie poradzić" – wylicza ekspertka.

Reklama

Według gazety, dodatkową zachętą może być zapowiadana na 2022 r. obniżka stawek. Jak zwraca uwagę cytowany przez "Rz" Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Legal Link, w praktyce pojawia się szereg wątpliwości co do wysokości podatku. "Ustawa przewiduje kilka stawek, a w wielu sytuacjach trudno sprecyzować, czy właściwa będzie stawka np. 8,5 czy 15 proc. Jeśli przedsiębiorca popełni błąd, grozi mu dopłata wraz z odsetkami" – mówi gazecie Szczygieł.

Taki problem mają m.in. informatycy, którzy coraz częściej występują do skarbówki z pytaniami - zaznacza dziennik. Dodaje, że wątpliwości dotyczą też stawek 15 i 17 proc. Fiskus zgadza się na stosowanie stawki 15 proc. np. od usług doradztwa, o ile nie jest to doradztwo w ramach wolnych zawodów.

Cytowana przez gazetę Malicka zauważa z kolei, że ryczałt może być nieopłacalny dla tych, którzy korzystają ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy mają wysokie koszty. Dlatego przed zmianą formy opodatkowania warto przeprowadzić dokładną kalkulację.