Przejęcie działalności operacyjnej w Schkopau, obejmującej zarówno infrastrukturę produkcyjną, jak i zaplecze badawczo-rozwojowe, czyli biznes kauczuków syntetycznych, pozwoli Grupie Synthos wkroczyć na nowy rynek, charakteryzujący się m.in. wyższymi marżami. Dodatkowo transakcja przyczyni się do znacznego poszerzenia zasięgu działalności grupy oraz pozwoli wykorzystać potencjał, jakim są synergie biznesowe pomiędzy obiema organizacjami, podano.

"Jesteśmy przekonani, że nabycie biznesu kauczuków syntetycznych od Trinseo umożliwi nam wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia, w tym oponach do samochodów elektrycznych. Transakcja doskonale wpisuje się w naszą strategię, która zakłada ciągły rozwój oferty produktowej. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować klientom pełną gamę oczekiwanych przez nich produktów. Akwizycja oraz połączenie w obszarze technologicznym i badawczo-rozwojowym jeszcze lepiej przygotuje nas do wykorzystania światowych trendów i możliwości, takich jak zielona mobilność, gospodarka obiegu zamkniętego czy kontrola i ograniczanie emisji dwutlenku węgla" - powiedział prezes Synthosu Zbigniew Warmuz, cytowany w komunikacie.

"Szacujemy, że po sfinalizowaniu przejęcia zakład produkcyjny w Schkopau będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 50-60 mln euro w ujęciu rocznym. Ponadto oczekujemy synergii na poziomie powyżej 20 mln euro, wynikających ze wzrostu wolumenu sprzedaży, osiągniętemu dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów kauczuków SSBR i Li-PBR czy w końcu dzięki synergiom kosztowym" - dodał.

Prezes Synthosu podkreślił również, że głęboko wierzy w to, iż transakcja przyczyni się do zrównoważonego rozwoju europejskiej gospodarki oraz wpłynie pozytywnie na zachowanie miejsc pracy.

"Pozycja rynkowa firmy Synthos S.A. daje jej zdecydowaną przewagę w wykorzystaniu licznych możliwości ekspansji na rynku kauczuków syntetycznych. Dodatkowo jej strategiczne zaangażowanie w ten przemysł czyni ją idealnym właścicielem zakładu w Schkopau" - wskazał prezes i dyrektor generalny Trinseo Frank Bozich.

Po zawarciu umowy Synthos oraz Trinseo rozpoczną ścisłą współpracę celem zapewnienia płynnego procesu połączenia obu organizacji.

Transakcja wymaga zezwoleń regulacyjnych, w tym także zgody urzędu antymonopolowego. Powinna zostać sfinalizowana do końca 2021 roku, podsumowano.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych - zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii - oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

(ISBnews)