Podczas briefingu prasowego po posiedzeniu Sztabu Kryzysowego w KPRM, Telus zapowiedział też, że jutro zwróci się do ministrów z "5 krajów frontowych, by wspólnie zmienić projekt przedłużenia bezcłowego importu zboża z Ukrainy. Wszyscy musimy poradzić sobie z problemem, aby rozłożyć równomiernie produkty z Ukrainy na terenie Unii Europejskiej".

„Jutro odbędzie się spotkanie z ambasadorami tych krajów, w których potencjalnie możemy sprzedać zboże, gdzie mamy potencjalnych klientów, żeby zdobywać rynki i żebyśmy mogli jak najszybciej zboże wyeksportować” – przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Reklama

Powiedział także, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że obecnie to zboże będzie priorytetowym towarem podczas przewozów koleją i podczas wyładunku w portach, tak jak wcześniej było w przypadku węgla.

„Chciałbym też wspomnieć o dużej roli Krajowej Administracji Skarbowej i monitoringu, jakiego podjął się KAS, a który dotyczy tego, żeby zboże z Ukrainy w Polsce nie zostawało” – powiedział minister rolnictwa.