Warszawa, 23.05.2019 (ISBnews) - Mostostal Zabrze spodziewa się w tym roku poprawy przychodów i wyniku netto w ujęciu r/r, poinformował prezes Dariusz Pietyszuk.
"Pierwszy kwartał jest zwykle najsłabszy w roku. Patrząc na nasz portfel zleceń, myślę, że 2019 r. będzie lepszy sprzedażowo. Wynik netto też powinien być lepszy r/r. Celem jest utrzymanie w br. marży brutto na sprzedaży na poziomie 11,5%" - powiedział Pietyszuk w komentarzu dla ISBnews.
Przypomniał, że backlog spółki po I kw. 2019 r. wynosił 400,5 mln zł, a uwzględniając szacowaną wartość kontraktów do pozyskania - potencjalnie 634 mln zł. W I kw. 2019 r. grupa miała 146,8 mln zł sprzedaży i 2,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Wynik brutto ze sprzedaży wyniósł 16,92 mln zł z rentownością 11,5%.
"Chcemy nadal zwiększać nasze przychody w kierunku zwiększania usług projektowo-inżynierskich, gdzie marże wynoszą ponad 30%. Obiecująco w tym kontekście wygląda umowa o strategicznej, długoterminowej współpracy z Hitachi Zosen Inova. Liczymy na pierwsze kontrakty jeszcze w tym roku, obecnie wypracowujemy warunki współpracy. Będą to tylko kontrakty zagraniczne" - powiedział także Pietyszuk.
Przypomniał, że w I kw. 2019 r. eksport stanowił 41% przychodów.
"Zamierzamy zwiększać eksport, jednak nie na nowych rynkach, a głównie w krajach Europy Zachodniej, gdzie mamy sprawdzonych klientów, odpowiednie kompetencje i przewagi konkurencyjne. Obecnie eksport stanowi 41%, głównie do Niemiec" - wskazał.
Poinformował, że spółka nie nastawia się na duże kontrakty budowlane.
"Pracujemy ze sprawdzonymi klientami, na krótkoterminowych specjalistycznych kontraktach, gdzie nie są w stanie nas zaskoczyć np. koszty materiałów czy robocizny. Unikamy długoterminowych kontraktów drogowych, kolejowych czy infrastrukturalnych. W zasadzie można powiedzieć, że firmą budowlaną jesteśmy już tylko w 30%" - podkreślił.
Prezes podtrzymał także zamiar wypłaty dywidendy w przyszłości.
"Generalnie chcielibyśmy w przyszłości wypłacać dywidendę, o decyzjach w tym zakresie i ewentualnej polityce dywidendowej zadecydujemy po zakończeniu 2019 roku" - powiedział.
Mostostal Zabrze realizuje inwestycje budowlane dla przemysłu petrochemicznego i chemicznego, hutniczego, motoryzacyjnego, energetyki, budownictwa związanego z ochroną środowiska, obiektami użyteczności publicznej oraz infrastrukturą komunikacyjną. Produkuje i zajmuje się montażem konstrukcji stalowych oraz wykonuje specjalistyczne prace montażowe w sektorze energetycznym. W 2018 r. miał 613 mln zł skonsolidowanych przychodów.
(ISBnews)