Dow Jones Industrial na zamknięciu 2,03 proc. i wyniósł 29.982,62 pkt.

S&P 500 zniżkował 1,93 proc. i wyniósł 3.714,24 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 2,00 proc., do 13.070,70 pkt.

„Pandemia nadal rzuca złowrogi cień, a czas nadejścia jakiegokolwiek ożywienia gospodarczego, czy społecznego pozostaje nieokreślony” - powiedział Richard Hunter, szef działu rynkowego w Interactive Investor.

Akcje rosły ostatnio do rekordowych poziomów na fali nadziei, że szczepionki będą skuteczne przeciwko Covid-19 i pozwolą na stopniowe otwieranie gospodarek na świecie. Nowe mutacje koronawirusa mocno zaszkodziły jednak tym oczekiwaniom.

Zakończony właśnie tydzień był bardzo zmienny na Wall Street. W środę indeks Dow stracił ponad 600 punktów, najmocniej od trzech miesięcy. W czwartek indeks odrobił ponad 300 punktów, ale w piątek znowu mocno zniżkował. W efekcie wszystkie główne indeksy straciły w ciągu pięciu dni przynajmniej 1 proc.

W piątek uwaga inwestorów ponownie skoncentrowana była na GameStop, którego akcje szły w górę o ponad 60 proc. GameStop, sprzedawca gier wideo wzrósł w ostatnim czasie o 1.700-proc. Dzień wcześniej kosztował ponad 480 USD za akcję, ale zamknął dzień ze stratą 44 proc. i ceną 193,60 USD.

Akcje GameStop zyskały w piątek po tym, jak broker Robinhood zapowiedział, że pozwoli na ograniczone zakupy akcji tej spółki, a także innych spółek z dużymi krótkimi pozycjami zajętymi przez fundusze hedgingowe. Dostęp do handlu takimi akcjami został zablokowany w czwartek.

GameStop to firma, która znalazła się w środku walki między funduszami hedgingowymi z Wall Street i indywidualnymi inwestorami, którzy umawiali się na swoje działania w internecie.

„Rajd na akcjach GameStop będzie trwał tak długo, jak długo te platformy transakcyjne pozwolą ludziom kupować te akcje. Kiedy zostanie to uniemożliwione - jeśli tak się stanie - będzie trochę sprzedaży, ale do tego czasu ludzie z Reddita będą obracać tymi akcjami” - powiedział Joe Donohue, inwestor w Stocktwits.

Akcje Caterpillar szły w górę o 1 proc. Skorygowany zysk na akcję koncernu wyniósł w ostatniim kwartale 2020 roku 2,12 USD. Oczekiwano 1,48 USD.

Notowania Honeywell spadły 2 proc., mimo że zysk na akcję koncernu w czwartym kwartale sięgnął 2,07 USD wobec konsensusu na poziomie 2 USD na akcję.

Eli Lily rósł o 1,5 proc. Zysk na akcję wyniósł w czwartym kwartale 2,75 USD na akcję wobec 2,37 USD prognozowanych przez analityków.

Deflator PCE w USA w grudniu wyniósł 1,3 proc. rdr, wobec 1,1 proc. rdr miesiąc wcześniej i wobec konsensusu na poziomie 1,1 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wydatki amerykańskich konsumentów w grudniu 2020 r. spadły o 0,2 proc. mdm, po spadku o 0,7 proc. miesiąc temu, po rewizji z 0,4 proc. Oczekiwano -0,4 proc. mdm.

Dochody Amerykanów w XII wzrosły o 0,6 proc. wobec spadku o 1,3 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -1,1 proc. Tu rynek oczekiwał +0,1 proc. mdm.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w styczniu wyniósł 79 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 79,2 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 80,7 pkt.