Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 71,19 USD, niżej o 0,10 proc.

Ropa Brent w dostawach na X na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 72,84 USD za baryłkę, niżej o 0,07 proc.

Uczestnicy rynku zastanawiają się nad konsekwencjami rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa w Chinach dla konsumpcji paliw w tym kraju.

Władze niektórych chińskich miast i prowincji podejmują działania w celu powstrzymania szerzenia się patogenu.

Reklama

Chińska państwowa komisja zdrowia na początku tego tygodnia ogłosiła ponad 50 nowych lokalnych zakażeń koronawirusem w ośmiu regionach kraju.

W Pekinie niektóre szkoły apelują do uczniów, aby powrócili z letnich wakacji co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem roku szkolnego.

W Zhengzhou władze wymagają ujemnego testu na koronawirusa od wszystkich wjeżdżających do miasta.

W Kantonie miejscowa komisja zdrowia apeluje o niewyjeżdżanie z prowincji bez potrzeby, a osoby, które były w ostatnim czasie na obszarach ryzyka, muszą się zgłaszać na badania.

Obecnie w Chinach kontynentalnych na Covid-19 choruje 1.091 osób.

Z kolei w Indonezji, która jest największym na świecie importerem benzyny, władze przedłużyły do 9 sierpnia niektóre ograniczenia w kilku regionach z powodu Covid-19.

"W tym roku ceny ropy rosły, ale wpływ wariantu Delta na rynki paliw zaczął ograniczać zwyżki" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"Wygląda na to, że konsumpcja ropy w krajach Azji zaczęła się wahać, a ceny surowca prawdopodobnie będą się konsolidować, dopóki perspektywy dotyczące popytu na paliwa nie będą lepsze" - dodaje.

Ropa WTI na NYMEX w N.Jorku staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 3,6 proc. Był to najmocniejszy spadek notowań tego surowca od 2 tygodni. (PAP Biznes)