Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 3,03 proc. i wyniósł 32.283,40 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 3,37 proc. i wyniósł 4.057,66 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 3,94 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.141,71 pkt.

W centrum uwagi inwestorów w piątek było przemówienie prezesa Fedu Jerome'a Powella podczas sympozjum w Jackson Hole. Szef Fedu powiedział, że polityka monetarna w USA powinna być przez jakiś czas restrykcyjna. Dodał, że walka z inflacją może spowodować spadek tempa wzrostu PKB i pogorszenie warunków na rynku pracy.

Reklama

"Przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania przez pewien czas restrykcyjnej polityki. Dane historyczne zdecydowanie ostrzegają przed przedwczesnym poluzowaniem polityki monetarnej. (...) W obecnych warunkach, przy inflacji znacznie przekraczającej 2 proc. i bardzo napiętym rynku pracy, szacunki dotyczące stopy proc. neutralnej dla gospodarki w dłuższym okresie nie są zakresem, w którym powinno się zatrzymać” – powiedział prezes Fedu.

"Przywrócenie stabilności cen zajmie trochę czasu i będzie wymagać użycia naszych narzędzi w celu zrównoważenia popytu i podaży. Obniżenie inflacji będzie prawdopodobnie wymagało trwałego okresu wzrostu PKB poniżej trendu. Ponadto, najprawdopodobniej nastąpi pewne złagodzenie warunków na rynku pracy” - dodał.

Analitycy wskazują, że przekaz Powella był jednoznacznie jastrzębi.

Podczas piątkowych notowań akcje firmy pożyczkowej Affirm zniżkowały o ponad 20 proc. po przedstawieniu słabej prognozy przychodów na ten rok.

Przecena dotknęła spółki technologiczne. Akcje spółki Meta straciły ponad 4 proc., a Netfliksa 4,6 proc.

Akcje Electronic Arts, wytwórni gier, zyskiwały w ciągu dnia nawet 5 proc., po tym jak szwedzkie media podały, że Amazon ogłosi ofertę zakupu EA. CNBC podało z kolei, powołując się na swoje źródła, że nie ma takich planów.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 92,9 USD za baryłkę, po wzroście o ok. 0,5 proc., październikowe futures na Brent idą w górę o 1,4 proc. do 100,8 USD/b.

pel/ jm/