Bank Pekao spodziewa się, że w tym roku marża odsetkowa netto będzie spadać o kilkanaście punktów bazowych w ujęciu kwartalnym, poinformował wiceprezes banku Paweł Strączyński.

"Spodziewamy się, że w 2023 roku marża odsetkowa netto będzie w trendzie malejącym" - powiedział Strączyński podczas telekonferencji wynikowej.

"Nie spodziewam się spadku o 100 czy 200 pb. Oczekujemy raczej kontynuacji trendu z III i IV kw. 2022 roku, kiedy marża netto spadła o kilkanaście punktów bazowych w wyniku zmiany średniej ważonej ceny dla depozytów" - dodał.

Reklama

Zaznaczył, że w skali całego 2022 roku bank zanotował w ujęciu rocznym dynamiczny wzrost marży odsetkowej netto - o 151 pb z wyłączeniem wpływu wakacji kredytowych.

"Wynikało to z tego, że nożyce między oprocentowaniem kredytów i oprocentowaniem depozytów były maksymalnie rozwarte. Teraz te nożyce będą w sposób naturalny się zwierać" - powiedział.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.

(ISBnews)