Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,48 USD, po zwyżce ceny o 1,86 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 49,74 USD za baryłkę, wyżej o 2,09 proc.

Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, zdecydowali w czwartek nieznacznie podnieść limit wydobycia ropy - od stycznia 2021 roku limit produkcji surowca zostanie podwyższony o 500 tys. baryłek dziennie.

Od początku stycznia dzienne ograniczenie produkcji ropy z OPEC+ będzie wynosić 7,2 baryłek wobec 7,7 baryłek poprzednio.

Reklama

Umowa osiągnięta po prawie tygodniu "ciężkich" negocjacji oferuje zarówno coś członkom OPEC+, zaniepokojonym kruchością globalnego popytu na paliwa, jak i tym krajom, które chcą pompować więcej swojego surowca na rynki ropy, aby skorzystać z wyższych notowań.

Krajom z sojuszu nie udało się jednak ustalić wspólnej polityki na cały 2021 rok.

Co miesiąc jednak ministrowie z OPEC+ będą odbywać spotkania w celu określenia następnych kroków w swojej polityce paliwowej.

Osiągnięcie kompromisowego porozumienia pozwoliło uniknąć rozpadu jedności OPEC+ po napiętym podziale stanowisk, szczególnie między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

"Rynek jest zadowolony, że OPEC+ zdecydował się na ostrożne działanie - małymi krokami" - mówi Victor Shum, wiceprezes ds. doradztwa energetycznego w IHS Markit.

"Wydaje się to rozsądnym posunięciem, biorąc pod uwagę niepewność związaną z obecnym popytem na paliwa" - dodaje.

Ropa na NYMEX w N.Jorku zdrożała od początku tego tygodnia o 1,7 proc., a Brent na ICE zyskała do tej pory 3 proc. (PAP Biznes)