Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,53 USD, po zniżce ceny o 0,50 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 48,47 USD za baryłkę, niżej o 0,66 proc.

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano w ciągu ostatniej doby niemal 184 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło prawie 1,4 tys. osób chorych na Covid-19.

W USA jest ponad 2.000 nowych hospitalizacji dziennie z powodu koronawirusa.

Władze sanitarne Francji poinformowały z kolei, że jakkolwiek liczba nowych zakażeń koronawirusem w kraju spadła, to przybyło osób zostało hospitalizowanych.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii rozpoczynają się we wtorek szczepienia przeciw Covid-19.

To pierwszy kraj na świecie, w którym szczepionka opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech wchodzi do użytku.

Tymczasem ropa na NYMEX w N.Jorku staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 1,1 proc., a Brent na ICE straciła 0,9 proc.

Ceny surowca, pomimo ostatnich spadków, nadal są blisko najwyższych poziomów od dziewięciu miesięcy, po gwałtownym wzroście w ub. miesiącu, gdy inwestorzy nabrali optymizmu po przełomowych danych dotyczących szczepionek na Covid-19 i ich wysokiej skuteczności.

Teraz "trajektoria" zmian notowań ropy może w ciągu najbliższych miesięcy zależeć od tego, jak szybko uda się zastosować szczepionkę na koronawirusa.

Również decyzja Iranu może mieć wpływ na globalne ceny surowca - władze tego kraju oczekują od nowej amerykańskiej administracji i prezydenta elekta Joe Bidena złagodzenia niektórych sankcji nałożonych na Iran, a to pozwoliłoby m.in. zwiększyć eksport irańskiej ropy.