Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 73,06 USD, wyżej o 0,88 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 75,33 USD za baryłkę, wyżej o 0,8 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,089 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 435.598 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,253 mln baryłek, czyli ok. 1 proc. do 234,161 mln baryłek.

Reklama

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 3,088 mln baryłek, czyli o 2,2 proc. do 137,912 mln baryłek - podał DoE.

„Spadek zapasów ropy sugeruje, że wzrost przypadków wariantu delta Covid-19 ma niewielki wpływ na mobilność” – ocenili analitycy ANZ w czwartkowym raporcie.

Analitycy zauważają, że na całym świecie powrót do popytu przed pandemią może być widoczny dopiero w przyszłym roku, jeśli infekcje koronawirusem i wolne tempo szczepień jeszcze bardziej ugruntują strukturalne zmiany w popycie.

Covid-19 nadal powoduje niszczycielskie żniwo w obu Amerykach, z Argentyną, Kolumbią, Kubą, Ekwadorem i Paragwajem wśród krajów o najwyższych na świecie wskaźnikach zgonów tygodniowo - podała Panamerykańska Organizacja Zdrowia.

„Wydaje się, że istnieje spore wahanie, w którą stronę rynek teraz będzie zmierzał. Wciąż istnieje niepewność co do obrazu popytu, a przypadki Covid-19 nadal rosną” - powiedział Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

W środę Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Według FOMC, gospodarka USA poczyniła postępy w realizacji celów mandatowych banku centralnego. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.

Uważamy, że inflacja w USA powinna z czasem spadać - powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę po posiedzeniu Rezerwy.

Na zakończenie sesji na LME miedź spadła o 72 USD do 9.686 USD za tonę.