Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,43 proc. do 4,2410 USD za funt.

Chińskie władze poinformowały, że 1 września wystawią na sprzedaż trzecią partię metali przemysłowych ze swoich rezerw państwowych.

To działania w ramach trwającej kampanii mającej na celu kontrolowanie cen towarów i zapobieganie, aby rosnące ceny metali nie zaszkodziły chińskiemu wzrostowi gospodarczemu.

Narodowa Administracja Żywności i Rezerw Strategicznych poinformowała w piątek, że sprzeda 70 tys. ton aluminium, 50 tys. ton cynku i 30 tys. ton miedzi, podobnie jak podczas dwóch poprzednich aukcji, które odbyły się w lipcu.

Reklama

Chińska administracja rezerw sprzedała do tej pory łącznie 270 tys. ton tych trzech metali.

W sierpniu w Chinach nie zdecydowano o przeprowadzeniu sprzedaży metali przemysłowych z rezerw z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków koronawirusa - wynika z raportu Shanghai Metal Exchange.

W maju notowania metali przemysłowych osiągały wieloletnie maksima, a od tamtej pory rządowi Chin w jego staraniach o obniżenie cen pomagała spowalniająca chińska gospodarka, a także perspektywa wycofywania się amerykańskiej Rezerwy Federalnej ze stosowanych środków stymulacyjnych.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź staniała o 56 USD do 9.330,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

aj/ mfm/