Reklama
Reklama

Ranking 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce

12 kwietnia 2013, 06:42
1. Donald Tusk Szef rządu zaczął zeszły rok od wprowadzania w życie zapowiedzi z expose, które stabilizowały finanse publiczne. Najważniejszymi były: wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmiana w systemie emerytur mundurowych. Początek roku oznaczał też walkę o nasze interesy w ramach paktu fiskalnego, co ostatecznie udało się uzyskać. Ale najważniejsze decyzje, skutkujące gospodarczo, mają dotyczyć budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. I druga połowa zeszłego roku upłynęła właśnie pod znakiem walki o to, by cięcia jak najmniej nas dotknęły. Tuskowi udało się wywalczyć 73 mld euro (niemal 300 mln zł) z funduszy europejskich. Druga połowa roku także na krajowym podwórku okazała się ciężka dla premiera. O sukcesie wizerunkowym, jakim było Euro 2012, szybko zapomniano, tym bardziej że gospodarcze efekty futbolowego święta okazały się dyskusyjne w kontekście upadłości dużych firm budowlanych realizujących państwowe kontrakty. Na jesieni premier zdobył się na kolejne expose, tym razem pod hasłem „R jak rodzina”, by przezwyciężyć demograficzną zapaść, i „I jak inwestycje”, by podtrzymać wzrost. Gospodarka bowiem wyraźnie zwolniła, a zielona wyspa dostała zadyszki. 2,5 proc. wzrostu PKB przewidziane w ubiegłorocznym budżecie było wyrazem pesymizmu. Dziś to założenie optymistyczne.
1. Donald Tusk Szef rządu zaczął zeszły rok od wprowadzania w życie zapowiedzi z expose, które stabilizowały finanse publiczne. Najważniejszymi były: wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmiana w systemie emerytur mundurowych. Początek roku oznaczał też walkę o nasze interesy w ramach paktu fiskalnego, co ostatecznie udało się uzyskać. Ale najważniejsze decyzje, skutkujące gospodarczo, mają dotyczyć budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. I druga połowa zeszłego roku upłynęła właśnie pod znakiem walki o to, by cięcia jak najmniej nas dotknęły. Tuskowi udało się wywalczyć 73 mld euro (niemal 300 mln zł) z funduszy europejskich. Druga połowa roku także na krajowym podwórku okazała się ciężka dla premiera. O sukcesie wizerunkowym, jakim było Euro 2012, szybko zapomniano, tym bardziej że gospodarcze efekty futbolowego święta okazały się dyskusyjne w kontekście upadłości dużych firm budowlanych realizujących państwowe kontrakty. Na jesieni premier zdobył się na kolejne expose, tym razem pod hasłem „R jak rodzina”, by przezwyciężyć demograficzną zapaść, i „I jak inwestycje”, by podtrzymać wzrost. Gospodarka bowiem wyraźnie zwolniła, a zielona wyspa dostała zadyszki. 2,5 proc. wzrostu PKB przewidziane w ubiegłorocznym budżecie było wyrazem pesymizmu. Dziś to założenie optymistyczne. / Newspix

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • czik
  2013-04-12 10:01:50
  Jeśli kolejni tacy jak ten pierwszy, to niech Pan Bóg ma Polskę w swojej opiece. Amen
  0
 • koks
  2013-04-12 10:40:35
  " W końcu nawet niebu to obrzydło
  Już nas opatrzność miała dość
  i rzekł Pan Bóg - wytracę to bydło
  Bo juz na nich patrzec bierze złość "

  Teraz tylko czekać
  0
 • Kajo
  2013-04-12 15:48:00
  C zik, Módl się o zdrowie bo na rozum już za późno. Wystarczy odrobinę wysiłku by zapoznać się z danymi Eurostatu ( nie, to nie platformerska instytucja) by obiektywnie ocenić, czy Premier Tusk dobrze rządzi czy źle.
  0
 • kontra
  2013-04-12 16:35:33
  Kajo te wszystkie dane z rożnego rodzaju rankingów , giełd,eurostatów możesz wsadzić między bajki bo to jest zwykle mieszanie w gospodarce w zalężności od tego z jakimi humorami bydzą się rano ci co te rankingi prowadzą.
  0
 • lenka
  2013-04-13 21:38:12
  Ta pierwsza osoba w rankingu to magisterek który ma 100 a może więcej doradców i za niego decydują. On sam nic dobrego nie wymyślił i będzie jeszcze gorzej niż jest.Ale mamy polaków, którzy niestety, nic nie rozumieją i przez nich też jest coraz gorzej bowiem uznają tego człowieczka.Niedługo doprowadzicie do tego że nasz kraj rozbiorą sąsiedzi ze wschodu i z zachodu.
  0
 • Siercze
  2013-04-14 17:19:08
  Sodomia i Gomoria Ludzie!
  0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej