Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

5 najważniejszych zmian w podatkach, jakie czekają nas w 2016 roku

24 stycznia 2016, 06:45
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Otwarte pozostaje pytanie, kiedy i w jakiej postaci rząd wprowadzi klauzulę obejścia prawa podatkowego, o której mówi się już od 2014 r. i której wdrożenie potwierdził w grudniu 2015 r. minister finansów. – Chodzi tu o zmianę ordynacji podatkowej polegającą na dodaniu przepisu pozwalającego fiskusowi podważyć transakcje, które dają przedsiębiorcom znaczne podatkowe oszczędność w wyniku ich przeprowadzenia – tłumaczy Michał Skibicki z WFY Group. Z jedne strony założenia takie wykluczają się z liberalizacją prawa w tym zakresie i z wprowadzoną w życie w styczniu tego roku klauzulą o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika. Dodatkowo w przypadku zapowiadanej zmiany kontrowersje budzi nie tylko ostateczny kształt przepisu, ale także krótkie vacatio legis. – Tego rodzaju nowelizacje wprowadzane w trakcie roku podatkowego mogą się spotkać z zarzutem niekonstytucyjności. Podatnik bowiem powinien mieć pewność jednoznacznej interpretacji swoich zobowiązań w ciągu całego roku podatkowego – dodaje Skibicki.
Otwarte pozostaje pytanie, kiedy i w jakiej postaci rząd wprowadzi klauzulę obejścia prawa podatkowego, o której mówi się już od 2014 r. i której wdrożenie potwierdził w grudniu 2015 r. minister finansów. – Chodzi tu o zmianę ordynacji podatkowej polegającą na dodaniu przepisu pozwalającego fiskusowi podważyć transakcje, które dają przedsiębiorcom znaczne podatkowe oszczędność w wyniku ich przeprowadzenia – tłumaczy Michał Skibicki z WFY Group. Z jedne strony założenia takie wykluczają się z liberalizacją prawa w tym zakresie i z wprowadzoną w życie w styczniu tego roku klauzulą o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika. Dodatkowo w przypadku zapowiadanej zmiany kontrowersje budzi nie tylko ostateczny kształt przepisu, ale także krótkie vacatio legis. – Tego rodzaju nowelizacje wprowadzane w trakcie roku podatkowego mogą się spotkać z zarzutem niekonstytucyjności. Podatnik bowiem powinien mieć pewność jednoznacznej interpretacji swoich zobowiązań w ciągu całego roku podatkowego – dodaje Skibicki. / ShutterStock
Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mu
  2016-03-09 10:29:51
  to wynika nie tylko z płacenia podatków ale także z kumulacji własności przestrzeni sprzedaży oraz własności tzw. wytworu intelektualnego.
  0
 • mamo
  2016-01-24 15:15:27
  Znalazłem nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych : www.bam.bz/3q Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :) Mi udało się tam kupić nowy telewizor smart za 219 złotych :D
  8
 • Kowalski Andrzej
  2016-01-27 14:57:21
  Pytanie zasadnicze-dlaczego 1% ludzi na Swiecie posiada majatek -99% populacji ludzi .Odpowiedz jest prosta bo nie płaca podatków.Na całym siwecie powstały korporacje ponad-narodowe-które sprzyjaja tego typu operacja finansowym.jezeli Europa tego nie wprowadzi-dla korporacji Amerykanskich i swoich to kraje Europy beda sie tylko zadłuzać-bo bogacic się będzie ten 1%.Rozwiazania sa proste-tylko trzeba to uzgodnic w Unii Europejskiej-kompleksowo.Bo poszczegulne kraje Unii nie sa w stanie się dogadac i uzgodnic jedno stanowisko.-na tym wswzyscy traca-a1% ludzi się bogaci.I zapewne tak pozostanie-na długo.
  1
Reklama

Zobacz więcej