Warszawa, 20.08.2020 (ISBnews) - Wartość pomocy przyznanej przedsiębiorcom, dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 sięga 130, 15 mld zł, podało Ministerstwo Rozwoju (MR).
"Tarcza antykryzysowa działa. Wartość przyznanej pomocy - według stanu na 19 sierpnia - wynosi już 130,15 mld zł" - czytamy w komunikacie.
Pomoc udzielana jest od początku kwietnia w ramach tarczy antykryzysowej, od połowy kwietnia w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz pakietu pomocowego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Dotychczas udzielone wsparcie to m.in.  • 21,83 mld zł - zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r., odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS, świadczenia postojowe;
  • 24,14 mld zł - dofinansowania na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego, mikropożyczki dla przedsiębiorców;
  • 60,31 mld zł - subwencje z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR);
  • 23,82 mld zł - zabezpieczenie kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK);
  • 53 mln zł - wsparcie z Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).


MR zaznacza, że "tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw".
"Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60% do nawet 75%, co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji" - czytamy w komunikacie.
(ISBnews)