W ocenie analityków PKO BP dane NBP potwierdziły strukturalną zmianę w polskiej gospodarce, która obok eksportera netto usług stała się też eksporterem netto towarów.

Jak poinformował w poniedziałek bank centralny, w grudniu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 1,9 mld zł, na jego wartość złożyły się dodatnie salda obrotów towarowych (1,5 mld zł) i usług (8,1 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (6,4 mld zł) i dochodów wtórnych (1,2 mld zł). Bank dodał, że w grudniu ub.r. saldo rachunku bieżącego było też dodatnie i wyniosło 0,3 mld zł.

"Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego w analizowanym miesiącu było dodatnie wyniosło 15,8 mld zł" - przekazano. Podkreślono, że w grudniu ub.r. odnotowano najwyższy poziom dynamiki zarówno eksportu jak i importu, który został zarejestrowany w całym 2020 r. Według NBP oszacowana wartość eksportu towarów w porównaniu do grudnia 2019 r. wzrosła o 20,3 proc. r/r. i wyniosła 88,7 mld zł.

Reklama

"Bardzo pozytywny i ważny w wielu wymiarach trend. Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski w 2020 wyniosła niemal 7 proc. PKB" - napisał w poniedziałek na Twitterze Piotr Bujak.

Według analityków PKO BP dane NBP potwierdziły strukturalną zmianę w polskiej gospodarce, która obok eksportera netto usług stała się także eksporterem netto towarów. "W sumie złożyło się to na 6,9 proc. PKB nadwyżki eksportowej w 2020" - napisali.

Dodali, że rachunek obrotów bieżących zamknął 2020 nadwyżką 3,5 proc. PKB, "drugą najwyższą w potransformacyjnej historii (a może w ogóle)".

"Eksport w grudniu:+14,8 proc. r/r, import: +13,6 proc. r/r. W całym 2020 eksport (wg NBP) na minimalnym minusie -0,2 proc. r/r." - podali analitycy PKO BP.