Jak wskazał resort, emeryci, którzy od organu rentowego dostali PIT-11A zamiast PIT40-A mają do wyboru dwie opcje: mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chcą skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku. Druga opcja zakłada, że emeryt "może nie robić nic". Resort wyjaśnił, że w przypadku drugiej opcji urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT, a 1 proc. podatku zostanie przekazane automatycznie na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), którą emeryt wybrał w ubiegłym roku.

"Jeśli w ubiegłym roku nie wskazałeś organizacji, a w tym roku chciałbyś to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymałeś PIT-11A – musisz wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Uwaga: nie składaj PIT-OP. Jeśli natomiast otrzymałeś PIT-40A – wówczas możesz skorzystać z formularza PIT-OP" - czytamy w informacji.

Napisano, że zwrot nadpłaty podatku nastąpi do 45. dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT albo złożone zostanie sposób elektroniczny. Natomiast w przypadku zeznań składanych papierowo zwrot nastąpi do 3. miesięcy.

Zaznaczono, że termin zwrotu nadpłaty liczy się od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznania automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT termin 45 dni liczy się od 30 kwietnia.

Reklama

Przypomniano, że aby szybko i bezpiecznie otrzymać zwrot nadpłaty, warto zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. Wskazano, że można to zrobić w zeznaniu PIT, w usłudze Twój e-PIT lub na formularzu ZAP-3, który można wrzucić do urny przed urzędem skarbowym lub wysłać pocztą. "Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej do urzędu i jest aktualny, nie musisz nic robić" - czytamy.

Podkreślono, że jeśli emeryt, tak jak do tej pory, otrzymał od organu rentowego PIT-40A, nie musi rozliczać PIT, o ile nie osiągnął w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie korzysta z ulg i odliczeń. Dodano, że w przeciwnym wypadku powinien do 30 kwietnia złożyć odpowiednie zeznanie roczne.

Zaznaczono, że osoby, które potrzebują pomocy specjalisty, mogą zadzwonić do swojego urzędu skarbowego lub umówić wizytę w urzędzie skarbowym na podatki.gov.pl.