Marzena Machałek jest posłem z okręgu jeleniogórsko-legnickiego. „W powiecie zgorzeleckim od lat wygrywam wybory, ponieważ angażuję się w sprawy Turowa i dobrze wiem, że postanowienie wydane przez TSUE sprawie wstrzymania wydobycia w kopalni Turów jest niewykonalne. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż porozumienie z Czechami” - powiedziała PAP Machałek.

Zwróciła uwagę na to, że oddany niedawno nowy blok energetyczny w elektrowni Turów jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i bez pracy kopalni jego działanie byłoby utrudnione. Straciłaby też na tym cała polska gospodarska i energetyka, ponieważ trudno byłoby zastąpić tak ważny element systemu energetycznego.

„Ministerstwo Edukacji i Nauki tworzy centra kształcenia zawodowego i jedno z nich powstało właśnie na terenie związanym z kopalnią Turów oraz PGE Energetyka Odnawialna. Ta kopalnia to serce tego regionu Polski” - powiedziała wiceminister.

Przypomniała, że choć rozmowy ze stroną czeską - szczególnie w okresie końca kampanii wyborczej w Czechach – są trudne, to jednak oceniła, iż ten lokalny konflikt nie powinien przerodzić się w konfrontację na większą skalę.

Reklama

„Nie można zapomnieć, że polska strona robi od lat dużo, by chronić ujęcia wody. Zbudowano specjalne ekrany właśnie, by po czeskiej stronie nie brakowało wody” - powiedziała Machałek.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w zeszłym tygodniu, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Po tej decyzji rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie.