„Mamy informację, że to jedyny znany schron tego typu w Krakowie” – zauważył Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Cogiteonu. O odkryciu zawiadomiono archeologów i miejskiego konserwatora zabytków.

Schron znajduje się przy skarpie obok alei Bora-Komorowskiego. „Mamy do czynienia z założeniem, które może mieć wartość historyczną” – powiedział Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu, cytowany na stronie internetowej instytucji.

Jak poinformował Cogiteon, budynek był całkowicie zagłębiony w ziemi i jest w złym stanie technicznym. Ze wstępnych oględzin wynika, że mogły go wznieść służby budowlane hitlerowskiej Luftwaffe w 1944 r. na potrzeby ochrony powietrznej śląskiego węzła rafinerii.

Reklama

Obiekt ma ściany oblicowane cegłą i gruby betonowy strop, składa się z wygiętego korytarza w formie tunelu i dwóch pomieszczeń o łącznej powierzchni około 72 m kw. Jedno z nich pozbawione jest stropu, a jego ściany muszą podpierać stemple. Możliwe, że w okresie powojennym doszło do częściowej rozbiórki schronu.

Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstaje na skraju dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. W miejscu, gdzie stoi schron będzie fragment parku z ponad setką drzew. „Odkrycie nie koliduje z planowaną zabudową, ani rozplanowaniem roślin, dlatego aranżacja terenu zielonego przebiega bez przeszkód” – powiedział dyrektor instytucji.

Inwestycja jest prowadzona pod stałym nadzorem archeologicznym. Na etapie prac ziemnych pod budynek nie odnaleziono innych artefaktów.

O dalszych losach znaleziska zdecydują specjaliści. „Jeszcze nie wiemy czy potrzebne będą dodatkowe działania i jakie będą zalecenia służb konserwatorskich. Wiemy, że istnieją możliwości techniczne, aby wkomponować obiekt w otoczenie parkowe, odsłaniając górne jego części” – mówił Szymański. Dolne musiałby być zabezpieczone, bo całość grozi zawaleniem.

Budynek Małopolskiego Centrum Nauki powstaje od marca 2021 r. Wewnątrz znajdzie się m.in. wystawa stała „Człowiek i jego marzenia” z setką urządzeń interaktywnych, sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci oraz przestrzeń konferencyjna. Obok Cogiteonu będzie prawie 300 drzew, kilkaset krzewów, a na dachu powstanie ogród. Zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2023 r. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej