Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin w poniedziałek udaje się do szwajcarskiego Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym. Minister we wtorek, 17 stycznia, około południa oficjalnie otworzy Polish House, w którym w trakcie tegorocznego forum mają się odbywać przygotowane przez Polskę najważniejsze debaty oraz spotkania. Po południu spotka się z przedstawicielami koreańskiego koncernu KHNP, PGE oraz ZE PAK.

"Światowe Forum Ekonomiczne na pewno jest doskonałą okazją do bilateralnych spotkań i rozmów na najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się w tej chwili gospodarki Europy i całego świata" - wskazał Sasin cytowany w komunikacie MAP. Minister podkreślił, że wśród tych tematów znajdą się kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, kryzysem czy też innymi wyzwaniami związanymi z wojną w Ukrainie.

W środę, 18 stycznia, wicepremier weźmie udział w debacie poświęconej rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce. Panel dyskusyjny "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" otworzy przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podał MAP, w dyskusji oprócz Sasina udział wezmą m.in. minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn, Whang Joo-ho z KHNP, prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej ZE PAK Zygmunt Solorz. Konsorcjum tych przedsiębiorstw (ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP) planuje wspólnie budowę komercyjnej elektrowni jądrowej w Pątnowie.

"Na skutek wrogich rosyjskich działań i rosyjskiej agresji na Ukrainę świat oraz Europa zmagają się z bezprecedensowym kryzysem energetycznym na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki działaniom rządu, który w ostatnich latach podejmował szereg działań, by uniezależnić nasz kraj od surowców z Rosji Polska jest dziś bezpieczna energetycznie. Kryzys ten dotyka jednak również naszego kraju" – wskazał Sasin.

Reklama

Wicepremier podkreślił, że polską odpowiedzią na niego będzie w najbliższych latach dynamiczna transformacja sektora elektroenergetycznego oraz rozwój energetyki jądrowej.

"W listopadzie rząd podjął decyzję, że pierwsza polska elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w partnerstwie z Amerykanami na Pomorzu. Biznesowy projekt budowy dodatkowej elektrowni atomowej, jaką PGE, ZE PAK oraz koreańskie KHNP chcą budować w Pątnowie doskonale wpisuje się i uzupełnia plany, jakie w zakresie rozwoju energetyki jądrowej ma rząd" - dodał.

Także w środę minister aktywów państwowych otworzy panel dyskusyjny poświęcony odbudowie Ukrainy i mapowaniu potrzeb sektora biznesowego.

"W tej chwili wszyscy koncentrują się oczywiście na pomocy i wspieraniu walczącej Ukrainy. Wiadomo jednak, że przyjdzie moment, w którym wszyscy staniemy przed wyzwaniem odbudowy zniszczeń po rosyjskiej inwazji" - tłumaczy Sasin.

Dodał, że spółki Skarbu Państwa od początku deklarują pomoc oraz wsparcie w tym zakresie. "Podległe mi spółki Skarbu Państwa na pewno mają potrzebne do tego wiedzę, doświadczenie i możliwości. Dla strony Ukraińskiej są także gwarantem profesjonalizmu i wysokiej jakości. Musimy jednak rozmawiać o tym już teraz, by wiedzieć, z jakimi potrzebami ze strony Ukrainy będziemy się mierzyć, gdy przyjdzie czas odbudowy" - wskazał.

Forum w Davos potrwa do piątku, 20 stycznia; wicepremier Sasin będzie uczestniczył w nim do środy 18 stycznia. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta