Wcześniej w piątek policja aresztowała wiceprzewodniczącą opozycyjnego Hong Kong Alliance Chow Hang-tun, która zapowiedziała, iż mimo zakazu władz weźmie udział w obywatelskim czuwaniu ku pamięci ofiar represji.

Czuwanie ze świecami, organizowane co roku w Parku Wiktorii przez Hong Kong Alliance, zostało zakazane drugi rok z rzędu przez policję, a władze powołały się na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, mimo że miasto nie odnotowało żadnych przypadków lokalnych zakażeń od ponad miesiąca.

Obchody w 2020 roku również zostały zakazane przez władze z powodu pandemii. Dziesiątki tysięcy ludzi złamały jednak ten zakaz, władze wszczęły wówczas postępowanie sądowe przeciwko 24 liderom i członkom ruchu prodemokratycznego.

Jak podała agencja Reutera, oczekuje się, że ulice Hongkongu w piątek będą patrolowane przez tysiące funkcjonariuszy. Wiele osób planuje zapalić świeczki w swojej okolicy; aktywiści przez internet wzywali ludzi do włączania światła w domach o godz. 20 (14 w Polsce). (PAP)