Na konferencji prasowej w Łodzi Trzaskowski zapowiedział, że jedną z jego pierwszych decyzji jako prezydenta będzie obniżenie stawek podatku VAT o 1 proc. "Dzisiaj musimy zrobić wszystko, co możliwe, żeby pobudzać gospodarkę, pobudzać konsumpcję i walczyć o każde miejsce pracy" - podkreślił.

Zadeklarował, że jako prezydent RP będzie podpisywał ustawy, które pomagają obywatelom, ratują miejsca pracy. "Jeżeli będą się pojawiały ustawy, które będą zwiększały obciążenia, zwiększały podatki to napotkają na moje twarde weto" - oświadczył Trzaskowski.

Podkreślił, że tak sobie wyobraża rolę "prezydenta w pełni niezależnego, który nie jest związany tylko i wyłącznie z jedną partią polityczną tak, jak prezydent Andrzej Duda, który potrafi się unieść ponad swoje środowisko polityczne i podejmuje decyzje zgodnie z interesem obywateli".

Trzaskowski pytany o podpisanie przez prezydenta karty dotyczącej wolności w sieci, odparł, że to Andrzej Duda podpisywał ustawy, które ograniczały wolność. "Ja bym oczekiwał przede wszystkim od pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby bronił wolności wszystkich niezależnych instytucji" - powiedział kandydat KO.

Reklama

Dodał, że oczekuje od prezydenta, aby nie pozwalał "agendom rządowym" na inwigilację internetu. "Dosyć tego mamy i jeżeli pan serio mówi o wolności, to niech pan traktuje to słowo poważnie" - mówił Trzaskowski.

Kandydat KO zapewniał, że jako prezydent będzie wetował wszystkie ustawy, które będą podnosić podatki, w tym te związane z cyfryzacją. Jednocześnie opowiedział się za opodatkowaniem korporacji, które działają w branży nowych technologii.

Trzaskowski akcentował także potrzebę wsparcia polskiego przemysłu kreatywnego. "Rozmawiajmy o tym, jak pomóc naszym artystom, jak pomóc naszemu przemysłowi kreatywnemu" - apelował kandydat KO.