Zgodnie z przyjętymi we wtorek założeniami do budżetu państwa na przyszły rok wzrost PKB ma wynieść 4 proc., stopa bezrobocia - 7,5 proc. a inflacja - 1,8 proc. Poziom dochodów budżetu w 2021 r. będzie uzależniony głównie od ożywienia po okresie recesji spowodowanej epidemią COVID-19.

„Zakładamy, że w przyszłym roku PKB wzrośnie o 4,0 proc., po spadku o 4,6 proc. w br. W efekcie, w latach 2020-2021 średnia dynamika PKB może być w Polsce jedną z najwyższych w UE. W najbliższym czasie ważne będzie wzmocnienie inwestycji, także tych o charakterze lokalnym, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego stanu finansów publicznych” - stwierdził, cytowany we wtorkowym komunikacie MF, Kościński.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza dodał, że w nowym budżecie nie będziemy oszczędzać na zdrowiu, szkolnictwie czy obronie narodowej. "Jedno z głównych zadań to uruchomienie inwestycji i pobudzenie gospodarki” - mówił.

Poinformował, że pod koniec sierpnia zostanie przedstawimy projekt ustawy budżetowej oparty na przyjętych we wtorek założeniach.(PAP)