Jak poinformował bank, prezes NBP Adam Glapiński, wystąpił w środę na 5. Dorocznej Konferencji Okrągłego Stołu na temat Bankowości Centralnej (5th Annual Roundtable Conference on Central Banking).

Wydarzenie, które odbyło się online, zostało zorganizowane przez Columbia University w Nowym Jorku. Uczestnikami spotkania byli m.in. gubernatorzy banków centralnych z kilkunastu krajów Europy i świata – Austrii, Chile, Chorwacji, Czech, Egiptu, Estonii, Gruzji, Kolumbii, Irlandii, Izraela, Peru, Rosji, Rumunii, Słowenii i Urugwaju - podano.

Dodano, że tematem przewodnim wydarzenia była fiskalna i monetarna polityka pieniężna w odpowiedzi na pandemię COVID-19 oraz związane z nią wyzwania dla gospodarek rynków wschodzących.

Reklama

Prezes NBP Adam Glapiński przedstawił podczas spotkania główne działania podjęte przez Narodowy Bank Polski mające na celu załagodzenie negatywnych skutków szoku pandemicznego dla naszej gospodarki. "Podkreślił także, że zdecydowana reakcja polskiego banku centralnego na początku pandemii pozwoliła uniknąć głębokiej recesji i stale utrzymuje poziom bezrobocia w naszym kraju na poziomie najniższym wśród krajów Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie.