"Celem rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest dofinansowanie projektów inwestycyjnych zaplanowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Wnioski o wsparcie przyjmowano od lipca do połowy sierpnia. Każdy samorząd mógł złożyć trzy takie wnioski, w tym jeden bez ograniczenia wysokości oczekiwanej kwoty. Na lokalne inwestycje rząd ma przeznaczyć w ciągu kilku lat 100 mld zł" - przypomina "Super Ekspress".

Gazeta podaje, że w poniedziałek premier Morawiecki ogłosi, które wnioski mogą liczyć na realizację w pierwszej kolejności, a na pierwszą fazę jest przeznaczonych 20 mld zł.

Reklama

"W poniedziałek pan premier ogłosi to rozstrzygnięcie, (…) cały szereg inwestycji dotyczy z jednej strony dróg, ale z drugiej strony zwiększania szans komunikacyjnych" – mówił dziennikarzom cytowany przez gazetę Piotr Müller.

Rzecznik rządu dodał, że w pierwszej fazie znajdą się też inwestycje wodno-kanalizacyjne czy dotyczące termomodernizacji.

"Nasz rząd konsekwentnie będzie realizował zasadę zrównoważonego rozwoju. Ona polega na tym, że więcej środków finansowych niż w latach poprzednich będzie trafiało do mniejszych miast i miejscowości" – powiedział Müller.