Sejm przyjął w piątek część poprawek Senatu do ustawy o dodatku osłonowym, m.in. mającą usprawnić procedurę wypłaty dodatków. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

W piątkowym wpisie na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska zaznaczyła, że przegłosowany w piątek w Sejmie dodatek osłonowy "oznacza 4,7 mld zł dla prawie 7 mln gospodarstw domowych".

"W krótkim czasie podjęliśmy działania, które będą konkretnym wsparciem dla domowych budżetów Polaków" - stwierdziła.

Reklama

Ustawa o dodatku osłonowym ma na celu ochronę mniej zamożnych gospodarstw domowych przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. Na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Świadczenie ma wynosić 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa, które liczą od dwóch-trzech osób, 850 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej sześć osób.

Na wyższy dodatek mogą liczyć gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania węgiel. W tym przypadku dodatek osłonowy wyniesie 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z dwóch-trzech osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób i 1437,50 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej sześciu osób.

Dodatek osłonowy jest jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Ma on zniwelować ostatnie wzrosty kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz cen podstawowych produktów spożywczych dla mniej zamożnych rodzin. Wsparcie ma objąć 6,8 mln gospodarstw domowych.