"Ze wstępnego audytu wynika, że Lasy Państwowe wydawały pieniądze w regionach, w których prowadzili kampanię wyborczą do Sejmu niektórzy politycy Suwerennej Polski. Z kasy Lasów na przykład finansowano czeki wręczane przez polityków różnym lokalnym organizacjom." - informuje Polskie Radio.

Kto korzystał ze wsparcia lasów Państwowych?

Nadleśnictwo w Rybniku od czerwca do października 2023 roku „wydało ponad milion złotych na organizację imprez, w których uczestniczył poseł Michał Woś", czytamy na stronie Polskiego Radia.

Reklama

Kolejny zarzut dotyczy posła Suwerennej Polski Dariuszowi Mateckiemu. Audyt wykazał bowiem, że pracował on w Lasach Państwowych jednocześnie na dwóch stanowiskach: w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie oraz w szczecińskiej Dyrekcji Regionalnej.

Pieniądze za bilbordy poszły… w las

Pod koniec marca Lasy Państwowe skierowały do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z zamówieniem 2 tys. bilboardów, które miały być ustawienia ich na terenach leśnych.

W zawiadomieniu wymieniono siedem osób, które należały do kierownictwa Lasów Państwowych, Ośrodka Kultury Leśnej i wydziału Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych nadzorującego działalność Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie, a także członków zarządu i rady nadzorczej spółki należącej w 100 proc. do LP "Bieszczady". Zarzuca się im m.in. naruszenie prawa zamówień publicznych, zawyżenie kosztów zakupu bilbordów, nieuzasadnione finansowanie całego projektu ze środków Funduszu Leśnego i potencjalne wykorzystanie bilbordów dla celów politycznych.

Obajtek 2.0, czyli wykup mieszkania za bezcen

Lasy Państwowe prowadzą również audyt dotyczący okoliczności sprzedaży lokali mieszkalnych z własnych zasobów. Chodzi o wystawienie na sprzedaż trzech mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji w Gdyni. Mieszkania należą do Lasów Państwowych, a przeznaczenie na sprzedaż umożliwia ich wykup z dużą bonifikatą aktualnym najemcom, byłym i obecnym pracownikom LP - informują Lasy Państwowe.

W zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa, które trafiło do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, wymieniono trzy osoby pełniące do niedawna funkcje kierownicze w Lasach Państwowych: Józefa Kubicę, byłego dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Bartłomieja Obajtka, byłego dyrektora regionalnej dyrekcji w Gdańsku oraz Jana Borkowskiego, byłego nadleśniczego Nadleśnictwa Gdańsk.

Na razie nie opublikowano treści całego audytu. Wciąż trwa badanie zasadności części wydatków poczynionych przez Lasy Państwowe za czasów rządów PiS.