Rzecznik rządu pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o działania antyinflacyjne w Polsce zwrócił uwagę, że wysokość inflacji w długookresowej perspektywie jest trudna do przewidzenia.

"Mamy taką a nie inną sytuację geopolityczną, która jest wstrząsana co jakiś czas dodatkowymi wydarzeniami, ruchami ze strony Rosji, i w związku z tym szykujemy się na różne warianty" - stwierdził Müller.

Zwrócił uwagę, że w tej chwili "tak wygląda sytuacja na rynku międzynarodowym finansowym, gazowym, energetycznym, że te różne warianty, niestety, są przewidywane". "Dzisiaj nie ma takiej osoby na świecie, która byłaby w stanie jednoznacznie powiedzieć, w jaki sposób kwestie związane z inflacją się rozstrzygną" - ocenił.

Reklama

Jak mówił Müller, "to, co my możemy robić w tej chwili, co może robić Narodowy Bank Polski, to odpowiednio kreować politykę monetarną". "W ten sposób, aby stopy procentowe były adekwatne do wysokości inflacji" - wyjaśnił.

"A my (jako rząd) możemy podejmować działania osłonowe, takie jak wakacje kredytowe, jak obniżenie podatków od 1 lipca, jak cała tarcza antyinflacyjna, która jest, czyli 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe, 0 proc. na gaz ziemny, 0 proc. na nawozy, 5 proc. VAT na energię elektryczną z 23 proc. obniżony" - wskazał.

Rząd jest gotów przedłużyć Tarczę Antyinflacyjną

Rząd jest gotów na dalsze przedłużanie Tarczy Antyinflacyjnej - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że przedłużenie działania tarczy będzie uzależnione od wysokości inflacji.

"Jeżeli chodzi o kwestie związane z przedłużeniem Tarczy Antyinflacyjnej, to oczywiście tak jak zapowiadaliśmy to wcześniej, jesteśmy gotowi na to, aby przedłużyć te działania osłonowe w dłuższym okresie, ponieważ uzależnialiśmy dalsze przedłużanie działań od tego, jak będzie wysoka inflacja" - powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że jeżeli inflacja będzie się utrzymywać na poziomie takim jak obecnie, to rząd będzie gotów, aby obniżki podatków w wielu miejscach przedłużyć.

Müller wyjaśnił, że większość czynników zwiększających inflację leży poza granicami naszego kraju.

autorka: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski