W czasie rozmów Czu ocenił, że sprzedaż Polsce uzbrojenia przez Koreę Płd. odzwierciedla wysoki poziom współpracy pomiędzy obu krajami – podał Yonhap, podkreślając, że obie strony zawarły niedawno warte ok. 12,3 mld dolarów porozumienie w sprawie zakupu m.in. czołgów i myśliwców.

Czu poprosił polskie władze o wspieranie starań Korei Płd. o budowę elektrowni atomowej opartej o technologię reaktor reaktorów APR1400 w Pątnowie. W październiku koreański koncern KHNP oraz spółki PGE i ZE PAK podpisały w Seulu list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy.

Koreański minister podkreślił również, że wartość wymiany handlowej pomiędzy obu krajami wzrosła w ubiegłym roku do rekordowej wartości, pomimo wyzwań związanych z pandemią Covid-19. Wartość handlu dwustronnego wyniosła w 2021 roku 7,7 mld dolarów, w porównaniu z 6,4 mld dolarów w roku poprzednim.

Rzeczkowska przekazała Czu nowe informacje na temat trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i pozytywnie oceniła pomoc humanitarną przekazywaną przez Koreę Płd. - podała południowokoreańska agencja, powołując się na resort finansów w Seulu.

anb/ akl/