Konsensus rynkowy wynosił 5,1 proc. spadku.

Minister finansów Niemiec: Budżet sprosta związanym z pandemią wyzwaniom

Niemiecki budżet sprosta związanym z pandemią wyzwaniom - zapewnił w opublikowanej w czwartek wypowiedzi dla agencji dpa socjaldemokratyczny wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz.

"Mamy potrzebne środki i również ich użyjemy. Dlatego każdy i każda może ufać niemieckiej gospodarce" - zadeklarował Scholz, który będzie kandydatem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na kanclerza w tegorocznych wyborach do Bundestagu.

Reklama

"W ostatnich latach dobrze gospodarowaliśmy i finanse państwa są stabilne. Daje to nam teraz siłę do przeciwdziałania (skutkom pandemii). Na wczesnym etapie obecnego kryzysu zadecydowałem o przeznaczeniu na ten cel znacznych kwot z podatków. Dzięki temu mimo wszystkich gospodarczych ograniczeń radzimy sobie dotąd z tym kryzysem wyraźnie lepiej niż wielu prorokowało" - powiedział.

Wystąpił jednocześnie z obroną niemieckiego chadeckiego ministra gospodarki Petera Altmaiera, któremu zarzuca się opóźnienia w realizowaniu pomocy finansowej dla firm. "Wspieranie przedsiębiorstw jest ważną kwestią i muszę tutaj w pewnym stopniu odeprzeć kierowaną pod adresem kolegi Altmaiera krytykę: w krótkim czasie musiano zaprogramować ogólnopaństwową platformę, pozwalającą na składanie wniosków o tę pomoc i częściowo nawet automatyczne jej wypłacanie. Nie jest to technicznie proste" - wskazał Scholz.

Jako pozytywną oznakę ocenił to, że istnieje nadal rezerwa przeznaczonych na wsparcie środków. "Z wielu ulg czy prolongat podatkowych korzystano tylko przez krótki czas lub nawet nie brano ich w ogóle pod uwagę, gdyż sytuacja gospodarcza licznych przedsiębiorstw rozwijała się korzystniej niż się obawiano i ich aktywność rynkowa znów szybko wzrosła. To dobra wiadomość" - podkreślił minister.