Najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM – odniesiony do poprzedniego z początku wakacji – pokazuje duże zmiany w stawce. PiS umacnia się na prowadzeniu (37 proc.). Poparcie dla partii wzrosło o 4 pkt proc. – Sondaże śledzimy, ale ważne są wybory. Różne badania pokazywały w ostatnich latach różne rozkłady w Sejmie, ale na razie prawica rządzi drugą kadencję – mówi zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.
Jak podkreśla, ostatnie notowania pokazują, że prawicy nie zaszkodziło pozbycie się z koalicji Jarosława Gowina (Porozumienie). Wynik PiS nie gwarantuje jednak samodzielnej większości rządowej.
Reklama
Na drugim miejscu, po powrocie Donalda Tuska na fotel szefa PO, umocniła swoją pozycję Koalicja Obywatelska (25 proc.). Od początku lipca poparcie dla niej wzrosło o 6 pkt proc. –Mamy powrót do dwóch bloków i z historii widać, że tylko silna formacja może budować przeciwwagę dla PiS. Nie zrobi tego rozproszona opozycja, choć dla Lewicy, Hołowni i PSL także musi być miejsce – komentuje Cezary Tomczyk z KO.
Cenę za wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej zapłaciła Polska 2050 Szymona Hołowni, której w tym samym czasie poparcie spadło z 16 proc. do 8 proc. Na trzecim miejscu pojawiła się Lewica z lekkim wzrostem notowań o ok. 1 pkt proc. – do 9 proc. Z kolei Konfederacja ma nieco powyżej 8 proc. W praktyce to sytuacja, w której ze względu na błąd statystyczny badania na trzecim miejscu można postawić te trzy ugrupowania obok siebie.