Portal zwraca uwagę, że Zjednoczona Prawica zanotowała "rekordowy, najlepszy od bardzo wielu miesięcy wynik". "Z naszego badania wynika, że ZP odbiera obecnie wyborców Konfederacji. Lekko w górę Koalicja Obywatelska, traci Polska 2050 Szymona Hołowni" – czytamy.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę wzięłoby w nich udział 62 proc. badanych (wzrost o punkt proc.) – 47 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 15 proc. "raczej tak". 17 proc. badanych wskazało, że zdecydowanie nie wzięłoby udziału w wyborach i taki sam odsetek odpowiedział "raczej nie".

Reklama

Z sondażu, w którym nie uwzględniono niezdecydowanych, wynika, że chęć oddania głosu na PiS zadeklarowało 40 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 26 proc. głosów (wzrost o punkt proc.), a Polska 2050 Szymona Hołowni – na 12 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Z badania wynika, że Konfederację wskazało 7 proc. respondentów (wpadek o 4 pkt. proc.), Lewicę również 7 proc. (bz).

Kukiz'15 cieszy się poparciem 2 proc. respondentów (bz). Taki sam odsetek respondentów wskazał PSL (wzrost o punkt proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (wzrost o punkt proc.). 2 proc. wskazało inne ugrupowanie.

Portal zwraca uwagę, że badanie zostało przeprowadzone w okresie gorących wydarzeń takich jak wojna hybryda z Białorusią oraz sporów z UE. "Badanie zdaje się potwierdzać, że prezentując zdecydowane stanowisko, PiS mobilizuje wokół siebie prawą stronę sceny politycznej" – czytamy.

Badanie Social Changes zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1068. Polaków, od 8 do 11 października br. (PAP)