Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek na konferencji prasowej o zawarciu między PiS a stowarzyszeniem OdNowa politycznej umowy o współpracy. Zakłada ona, jak mówił prezes PiS, że oba podmioty będą "we wspólnym klubie podtrzymywać istniejący rząd", a także pójdą wspólnie do kolejnych wyborów.

Prezes PiS podkreślił, że jest to krok, który "ostatecznie kończy pewnego rodzaju momenty trudności" w obozie politycznym Zjednoczonej Prawicy. "Te rozmowy nie zawsze były łatwe, ale to tak w polityce jest. Koniec jest dobry, wszyscy wykazali tutaj zdrowy rozsądek" - zapewnił.

"Nasze programy, te elementy merytoryczne, które znajdują się w programie nas po prostu łączą. Chociaż, oczywiście, OdNowa ma pewną specyfikę, ale generalnie rzecz biorąc mieści się w naszym wielkim planie przebudowy Polski" - powiedział prezes PiS.

Przekazał, że w porozumieniu ze środowiskiem OdNowa są zawarte uzgodnienia dotyczące kandydata na prezydenta Warszawy. "Sądzę, że to będzie z czasem coś, co wywrze wpływ na wydarzenia polityczne w naszym kraju" - ocenił Kaczyński, dodając, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o personaliach.

Reklama

Ociepa: program OdNowy RP skupiony wokół pięciu priorytetów z otwarciem na młode pokolenie

Program OdNowy RP skupiony jest wokół pięciu priorytetów: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej i polityki zdrowotnej - ze szczególnym otwarciem na młode pokolenie - powiedział w czwartek prezes stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa.

Ociepa powiedział na wspólnej konferencji z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że parlamentarzyści OdNowy RP, którzy są zrzeszeni w ramach stowarzyszenia i zespołu parlamentarnego w Sejmie pozostają członkami klubu parlamentarnego PiS.

"Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie, które w istocie sprowadza się do uzgodnień programowych. Szliśmy do wyborów wspólnie z programem Zjednoczonej Prawicy, więc będziemy go dalej popierać, natomiast znalazły się pewnego rodzaju zapisy programowe, które nawiązują do istoty tego przesłania programowego OdNowy" - mówił Ociepa.

Wyjaśnił, że są one skupione wokół pięciu priorytetów: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej i polityki zdrowotnej, ze szczególnym otwarciem - jak zaznaczył Ociepa - na młode pokolenie.

"To jest te pięć priorytetów i ta wyjątkowa, szczególna grupa docelowa, na której chcemy się skupić i tworzyć wartość dodaną do Zjednoczonej Prawicy, bo to, żebyśmy mogli w 2023 roku rozpocząć serię wspólnych zwycięstw, by te rządy kontynuować" - mówił Ociepa.

Zaznaczył, że zostały uzgodnione kwestie wspólnego startu w wyborach samorządowcach, parlamentarnych i europejskich. "Pozostajemy także członkami administracji rządowej, przedstawiciele OdNowy będą reprezentowani w kierownictwach łącznie pięciu resortów" - powiedział Ociepa.