W niedzielę Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją. Po wizycie na Ukrainie przewodnicząca izby niższej amerykańskiego parlamentu przyleciała do Rzeszowa. "Stoimy ramię w ramię z Ukrainą i będziemy stali do momentu, w którym wygra Ukraina. Stoimy z naszymi sojusznikami z NATO" - mówiła Pelosi podczas konferencji prasowej w stolicy Podkarpacia.

Podkreśliła, że USA w dalszym ciągu angażują się wraz z Polską w pomoc Ukrainie. "Będziemy dziękować polskiemu rządowi za gościnność dla uchodźców oraz rozmawiać (...), co jeszcze możemy zrobić, co należy zrobić" - zapowiedziała Pelosi.

Reklama

Amerykański Kongres w niedzielnym oświadczeniu wskazywał, że delegacja będzie kontynuować podróż po Polsce i spotka się z prezydentem Dudą i wyższymi rangą urzędnikami. Jak dodano, władze amerykańskie chcą podziękować "polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłek humanitarny".

Pelosi: przyjęliśmy w Kongresie przepisy, by zamrozić aktywa rosyjskie i wykorzystać je do odbudowy Ukrainy

W tym tygodniu przyjęliśmy w Kongresie Stanów Zjednoczonych przepisy, by zamrozić aktywa rosyjskie i następnie wykorzystać je do odbudowy Ukrainy - powiedziała w Warszawie przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

"Chcę powiedzieć dziękuję całemu polskiemu narodowi oraz polskiemu rządowi za wielkoduszność, szczodrość i wsparcie demokracji" - mówiła Pelosi dziennikarzom po spotkaniu. "Jesteśmy z dużą delegacją, rozmawialiśmy o wsparciu humanitarnym, o pomocy w zakresie bezpieczeństwa oraz o wsparciu ekonomicznym regionu" - poinformowała.

Pytana, czy Polska ubiega się o zwiększenie baz NATO, przyznała, że rozmawiali na ten temat z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim. "Ta rozmowa już od dłuższego czasu trwa na temat tego, jak widzimy bezpieczeństwo globalne" - zaznaczyła.

Na uwagę, że Polska jest najbardziej aktywnym obrońcą Ukrainy w Europie i prosi o zwiększenie sankcji oraz zajęcie aktywów rosyjskich w Unii Europejskiej, Pelosi również została zapytana, czy USA wspierają to stanowisko Polski. "W tym tygodniu przyjęliśmy w Kongresie przepisy w Stanach Zjednoczonych, również pod auspicjami przewodniczącego komisji spraw zagranicznych, żeby zamrozić aktywa (rosyjskie) i żeby wykorzystać następnie te aktywa do odbudowy Ukrainy" - stwierdziła. Dopytywana, czy Unia Europejska powinna zachować się podobnie, odparła: "Tak, zdecydowanie tak".

W niedzielę Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po wizycie na Ukrainie przewodnicząca izby niższej amerykańskiego parlamentu przyleciała do Rzeszowa. W poniedziałek gości w Warszawie.

Amerykański Kongres w niedzielnym oświadczeniu wskazywał, że delegacja będzie kontynuować podróż po Polsce i spotka się z prezydentem Dudą i wyższymi rangą urzędnikami. Jak dodano, władze amerykańskie chcą podziękować "polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłek humanitarny".