Szef MSZ jest z wizytą w USA; udał się do Nowego Jorku m.in. na obrady Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Głównym tematem spotkań na forum ONZ będzie sytuacja w Ukrainie

"Z satysfakcją odnotowuję, że Polska po raz pierwszy została beneficjentem netto budżetu ONZ. Gratuluję polskim przedsiębiorcom wygrywanych przetargów” – napisał w niedzielę na Twitterze szef resortu dyplomacji. "Ten sukces potwierdza sprawność polskiego biznesu i otwiera szerzej organizację dla polskich przedstawicieli wielu branż” – dodał.

Reklama

MSZ przekazało w sobotę, że wizyta ministra Raua w Nowym Jorku potrwa do wtorku 18 lipca. "Głównym tematem spotkań na forum ONZ będzie sytuacja w Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem problemów miejscowej ludności cywilnej, w tym kwestii łamania praw człowieka na terenach okupowanych przez Rosję, przymusowych deportacji dzieci oraz konieczności udzielania Ukrainie stałego wsparcia przez społeczność międzynarodową" – informował resort.

Istotnym punktem rozmów, jak podano w komunikacie, w kontekście rocznicy przyjęcia Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, jest problematyka rozwijania instrumentów umożliwiających pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców naruszeń prawa międzynarodowego. Innym aspektem wizyty ministra Raua jest też omówienie priorytetów trzyletniej kadencji Polski w Radzie Gospodarczo-Społecznej ONZ, która rozpocznie się w przyszłym roku.

W programie wizyty w Nowym Jorku są też spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjaną Spoljaric Egger i z przedstawicielami miejscowej Polonii.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl