Szef MS mówił na konferencji prasowej w Warszawie o powołanych pełnomocnikach w kontekście wpływu proponowanych przez MS zmian na długość postępowań, które już się toczą.

Nowe rozwiązania przyspieszą postępowania

Reklama

"Powołałem dziś panią dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta po to, by się zajęła kompleksowo kredytami frankowymi i sporami, które z tego tytułu wynikły. Bo myślę, że jak tutaj spojrzymy na to systemowo, to uda nam się doprowadzić do przyspieszenia postępowań w tej sprawie, a to jest jeden z głównych problemów w sądach warszawskich" - powiedział Bodnar.

Jak zauważył, duża grupa sędziów angażuje się w te sprawy, a jest mniej sędziów, którzy rozpoznawaliby "normalne" sprawy cywilne czy gospodarcze. "Zatem tutaj będziemy starali się punktowo rozwiązywać różne problemy, ale także myśleć o kompleksowych rozwiązaniach dotyczących efektywności postępowań" - zapowiedział szef MS.

Uporządkowanie sposobu powoływania biegłych sądowych

Poinformował, że z kolei prof. Tadeusz Tomaszewski został jego pełnomocnikiem ds. biegłych sądowych. Bodnar przypomniał, że postulat uregulowania tej sprawy funkcjonuje w środowisku blisko 15 lat.

Autorzy: Wiktoria Nicałek, Andrzej Klim