W środę Narodowy Bank Polski poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. Stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej. Uchwała RPP w tej sprawie weszła w życie 9 grudnia br.

Jak przekazał Goldman Sachs (GS), w związku ze środową decyzją RPP o podniesieniu stóp procentowych o 50 bp i "spodziewanym dalszym wzrostem inflacji w najbliższym czasie, eksperci Banku oczekują, że Rada w kolejnych miesiącach będzie koncentrować się na zbijaniu inflacji".

W efekcie, zdaniem analityków GS, "stopa referencyjna w Polsce zostanie podniesiona do 3 proc. w pierwszej części przyszłego roku".

"Ponieważ oczekujemy dalszego wzrostu inflacji w przyszłym miesiącu, a następnie stopniowego spadku inflacji, uważamy, że NBP będzie nadal zaostrzać politykę w nadchodzących miesiącach" - wskazali autorzy prognozy.

Reklama

Do tej pory RPP podwyższyła stopy dwukrotnie. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. W listopadzie została podwyższona do 1,25 proc. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco