"Walka z inflacją wymaga podnoszenia stóp procentowych, co może pogłębiać obniżenie wzrostu produktu krajowego. I odwrotnie. Należy zatem oczekiwać dalszego podnoszenia stóp procentowych w Polsce. Nie można bowiem dopuścić, by wysoka inflacja stała się trwałym elementem krajobrazu nad Wisłą. Jednak z powodu niepewnej sytuacji obecnie nie jest możliwe określenie docelowego poziomu podwyżek" - napisał Kotecki w opinii dla Dziennika Gazety Prawnej.

Jak wskazał, wzrost cen na świecie, który był już widoczny jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę, nie ominie także Polski i podbije już wysoką inflację.

"Jednak, o ile przed agresją mieliśmy do czynienia z wysoką inflacją i pędzącą w tempie 7% gospodarką, o tyle po 24 lutego należy spodziewać się bardzo nieprzyjemnej z punktu widzenia polityki gospodarczej mieszanki, a mianowicie stagflacji" - napisał także Kotecki.

Ludwik Kotecki został powołany do Rady Polityki Pieniężnej jako przedstawiciel Senatu 12 stycznia br.

W ub. tygodniu RPP podwyższyła stopy procentowe o 75 pb - do 3,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Była to szósta podwyżka stóp z rzędu.

(ISBnews)