Analitycy spodziewają się, że banki centralne będą podnosić stopy procentowe, próbując walczyć z bardzo wysoką inflacją. Ale ostatnie dane z amerykańskiego banku centralnego pokazują, że ochłodzenie gospodarki jest bardzo trudne. „Banki centralne mają jeszcze trochę pracy do wykonania” – powiedział analityk agencji informacyjnej Bloomberg.

Zyski na rynku obligacji

Podwyżki stóp procentowych są zjawiskiem globalnym. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji osiągnęła obecnie 4,31 procent, podczas gdy ich odpowiednik w Wielkiej Brytanii jest najwyższy od 15 lat, a rentowność niemieckich obligacji 10-letnich jest najwyższa od 2011 roku.

Reklama

Jak podkreśla telewizja VRT, to zła wiadomość dla tych, którzy chcą kupić dom i dla skarbu państwa. W Belgii dziesięcioletnia stopa procentowa wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia 2012 roku.

Trudniej o kredyt hipoteczny

„Wyższe stopy procentowe powodują, że zaciąganie pożyczek jest droższe, zwłaszcza kredytów mieszkaniowych. Efekt jest już widoczny na rynku mieszkaniowym: liczba nowych kredytów hipotecznych spadła prawie o połowę w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, do najniższego poziomu od 2007 roku. Rosnące stopy procentowe to również zła wiadomość dla belgijskiego skarbu państwa, jeśli w przyszłości rząd będzie musiał pozyskiwać pieniądze na rynkach finansowych” – wskazuje VRT.

Według „De Standaard” państwo belgijskie będzie musiało co roku wydawać około 1 mld euro dodatkowo na koszty odsetek z powodu rosnących stóp procentowych.

Z Brukseli Łukasz Osiński