Zakaz wchodzenia do wody! Zamknięto cztery kąpieliska w zachodniopomorskim

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
20 lipca 2024, 09:15
Morze Bałtyckie. Plaża
Zakaz wchodzenia do wody! Zamknięto cztery kąpieliska w zachodniopomorskim/ShutterStock
Sanepid zamknął kąpieliska w Gryficach oraz w Golczewie. Zakaz wchodzenia do wody nadal obowiązuje w Wodnej Dolinie w Koszalinie oraz morskim kąpielisku w Dziwnówku.

Koniec kąpieli, zakwitły sinice

Na kąpieliskach Stawek w Gryficach przy ul. Niechorskiej oraz Szczucze w Golczewie (pow. kamieński) sanepid wprowadził zakaz wchodzenia do wody ze względu na zakwit sinic. W tej drugiej lokalizacji nie można się już było kąpać z powodu sinic między 11 a 17 lipca.

Przekroczone stężenia bakterii Escherichia coli i enterokoków

Jak wynika z informacji GIS zamieszczonej w serwisie kąpieliskowym, nadal nie można korzystać z kąpieliska morskiego w Dziwnówku (pow. kamieński) i z Wodnej Doliny w Koszalinie. Powodem obowiązującego tam od 15 lipca zakazu są odpowiednio przekroczone stężenia bakterii Escherichia coli i enterokoków. Wcześniej, przez dwa tygodnie czerwca, Wodna Dolina była niedostępna dla amatorów kąpieli „w związku z uzyskaniem oceny niedostatecznej za miniony sezon kąpielowy”.

Biegunka, nudności, wymioty to tylko niektóre z konsekwencji spożycia wody z bakteriami coli

Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli i enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy i podwyższona temperatura ciała.

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj