W koalicji rządowej znów trzeszczy? Lewica: Nikt nie ustalał z nami kandydata na szefa NIK

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
29 lipca 2025, 12:47
Najwyższa Izba Kontroli
W koalicji rządowej znów trzeszczy? Lewica: Nikt nie ustalał z nami kandydata na szefa NIK/ShutterStock
Od 30 sierpnia 2019 roku prezesem Najwyższej Izby Kontroli (NIK) jest Marian Banaś. Niedługo upływa jego 6-letnia kadencja, więc Sejm wybierze nowego prezesa Izby. Obecny szef Prokuratorii Generalnej Mariusz Haładyj będzie wspólnym kandydatem koalicji rządzącej na nowego szefa NIK - powiedział minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek. Tymczasem przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zaznaczyła, że kandydatura Haładyja nie była uzgadniania z Lewicą.

Mariusz Haładyj kandydatem na szefa NIK

Berek, we wtorek w radiu Zet pytany o kandydata na nowego szefa Najwyższej Izby Kontroli, odpowiedział, że będzie to obecny szef Prokuratorii Generalnej Mariusz Haładyj. Dodał, że kandydatura zostanie formalnie przedstawiona przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię.

- To kandydatura, która została uzgodniona pomiędzy liderami koalicji. Marszałek Sejmu jest jedną z osób, która może zgłosić kandydata na szefa NIK - powiedział dodając, że Haładyj jest wspólnym kandydatem koalicji rządzącej.

Żukowska: Ta kandydatura nie była uzgadniana z Lewicą

Wypowiedź tę na platformie X skomentowała przewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska. Według niej Haładyj „jest kandydatem, ale marszałka Szymona Hołowni”. „Ta kandydatura nie była uzgadniana z Lewicą” - napisała Żukowska.

Kiedy nowy prezes NIK?

W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” nieoficjalnie informowała o Haładyju jako możliwym następcy Banasia na stanowisku szefa NIK. Jak dodała, nowego prezesa NIK Sejm może wybrać na powakacyjnym posiedzeniu, którego początek jest planowany na 10 września.

Zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli, jej prezesa powołuje bezwzględną większością głosów Sejm, za zgodą Senatu. Kandydata parlamentowi może zaś zaproponować marszałek Sejmu lub grupa co najmniej 35 posłów.

Kadencja prezesa NIK trwa 6 lat.

Prezesem NIK, od 30 sierpnia 2019 roku, jest Marian Banaś, niedługo więc upływa jego kadencja. Zgodnie z ustawą, ta sama osoba może pełnić funkcję nie dłużej niż dwie kadencje.

Kim jest Mariusz Haładyj?

Haładyj jest absolwentem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa spółek na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto ukończył aplikację kontrolerską w Najwyższej Izbie Kontroli.

Na stanowisko szefa Prokuratorii Generalnej Haładyj został powołany w lutym 2019 roku przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego. Między lutym 2012 r. a listopadem 2015 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Z kolei w Ministerstwie Rozwoju funkcję podsekretarza stanu piastował od grudnia 2015 r. do stycznia 2018 r.

Zgodnie z ustawą po upływie kadencji, dotychczasowy szef NIK pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego prezesa. Kadencja szefa NIK wygasa w razie jego śmierci, orzeczenia przez Trybunał Stanu utraty zajmowanego stanowiska lub jego odwołania. Odwołać szefa NIK Sejm może jeszcze przed upływem jego kadencji; dzieje się tak m.in. w przypadku zrzeczenia się przez niego stanowiska czy skazania go prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo.

Prezesa Najwyższej Izby Kontroli bezwzględną większością głosów powołuje Sejm za zgodą Senatu, który podejmuje w tej sprawie uchwałę w ciągu miesiąca od dnia otrzymania uchwały Sejmu. Niepodjęcie uchwały w tym terminie oznacza wyrażenie zgody przez Senat.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj